0545 466 18 14

Cami Avize Çeşitleri

 

Cami Avize Çeşitleri

Cami Avizesi, islamiyette ibadetlerin yapıldığı camilerin aydınlatılması için kullanılan nesneler olmakla birlikte, bu avizeler kullanılan motif ve ayetlerle de manevi yönden camilerimize değer katmaktadır. Avize farsça kökenli olup "asılan şey" anlamına gelmektedir. Günümüzde ise avize; tavana asılan,lambalı,şamdanlı cam veya metal süslemeli aydınlatma aracı olarak ifade edilmektedir.

Başlarda Batı ve Doğu kültürlerinde farklı yapılarda olan avizeler daha sonra ortak paydada buluşmuştur. Başlarda avize,aydınlatma maksadıyla ve mum yardımıyla kullanılmaktaydı fakat teknolojinin de gelişmesiyle ampul ve led ışıklandırma araçlarıyla kullanılmaktadır. Eski çağlarda İslamiyette avize daha çok asma kandiller olarak kullanılmaktaydı. Maksimum ışık elde etmek maksadıyla tavana asılan bu kandiller sonraki dönemlerde özellikle Osmanlı Döneminde, cami ve kubbeli yapılarda,üzerinde kandiller bulunan daire şeklinde asma kandillerin kullanımı yaygınlaşmıştır. Çapları ortamın hacmiyle doğru orantılı olarak tasarlanan daire kandiller,aynı merkezden beslenen güçlü ışık ile ortamı aydınlatmaktadır. Başlarda tek dairelen oluşan bu kandil avizeler daha sonrasında katlı şekilde yapılmaya başlanmıştır. Bu şekilde daha yüksek ışık kaynağı elde edilmiş oldu. İslamiyette kullanılan kandillerin aksine batıda ise mumu aydınlatma aracı olarak kullanmışlardır, bu da avize tasarımlarına etki etmektedir.

Batıda tahta ve demirden üretilen ve çivilere mumların takılmasıyla kullanılan aydınlatmalar, mumların altlı üstlü yerleştirildiğinde birbirlerini eriteceklerinden islamiyette kullanılan çember kandiller gibi kullanılmamaktaydı. Mumların birbirinden uzak olması hedeflenerek göbekten zincirler vasıtasıyla asılı olan kollara çivi yardımıyla mumlar yetleştirilerek,çok kollu şamdanlar kullanılmaya başlanmıştı. Teknolojinin gelişmesi ve elektiriğin keşfiyle birlikte bu çok kollu şamdan geleneği günümüzde hala devam etmektedir. Bu sade görünümlü çok kollu şamdanlar daha çok demirden ve bitki motifleriyle süslenerek kullanılmaktaydı. Ortaçağ´dan sonra ise bu demir ve tahtadan yapılan avizelerin yerine özellikle kiliselerde kullanılmak üzere piriç şamdanlar yapılmaya başladı ve bu alanda hollanda pirincinden yapılan avizeler ün kazandı.

 

18. yüzyıldan itibaren avize yalnızca aydınlatma aracı olarak görülmekten çıkmış,zarafet ve zenginliğin gösterleri haline gelmiştir. Dolayısıyla avizeler değerli madenlerden olan; tunç,pirinç,bakır,gümüş,cam,kristal,altın ve gümüşlerden yapılmaya başlayıp göze hitap eden kıymetli sanat eserleri haline gelmiştir. Osmanlı saray ve konakları da batıdan etkilenerek bu avizeleri kullanmaya başlamıştır. Fakat camiler doğudan etkilenmeyip çember avizeler kullanmaya devam etmiştir. Fakat doğunun avize akımından camilerde 19 ve 20. yüzyıllarda etkilnerek cam ve kristal taşlar kullanılarak göze hoş gelen bu avizelerin kullanımı yaygınlaşmıştır. Cam ve kristal parçalar dizilerek kullanılan avizeler ışığın kırılmasıyla görkemli bir hal almıştır. Özellikle o dönemde Topkapı Sarayı, Dolmabahçe ve Beylerbeyi saraylarında ağırlığı birkaç tonu bulan taş ve kristal taşlar kullanarak seyir zevki yüksek avizeler takılmıştır.

19. yüzyılın başlarında İngiletere´de hava gazıyla aydınlatma fabrika,sokak ve evlerde kullanılmaya başlamıştır. Tanzimat Fermanı sonrasında 1839 yılında ilk defa sokakların ışıklandırılması çalışmaları başlamıştır. 1850´li yıllardan itibaren saraylarda hava gazıyla aydınlatmaları kullanılmaya başlanmıştır. Bu türde ilk örnekler Dolmabahçe Gazhanesi ve Kuzguncuk Gazhanesidir. 19. sonlarına doğru ise İstanbul sokak ve haneleri de hava gazı aydınlatma sistemleri kullanımına başlamıştır.

Yıldız Sarayı elektrik motoruyla çalışan şamdanların kullanımına başlayan ilk özelliğine sahiptir. Sonraki yıllarda ise bazı konut ve askeri gemilerin bu sistemlerle aydınlatılmıştır. Osmanlı Devleti 1902 yılında Tarsus´a kurulan hidroelektirik santrali ile ilk defa elektrik üretimine başlamıştır. Ganz Elektrik Anonim Şirketi´yle birlikte İstanbul sokakları 1914 yılından itibaren elektrik ile aydınlatma kullanımına geçmiştir.

Batılaşmanın başlamasıyla birlikte saraylara Avrupa´dan ithal edilen hava gazıyla çalışan avize ve şamdanlar, Mimar Vedat Bey tarafından elektrilk ile çalıştırılmak üzere düzenlenmiştir. Bu dönemde saraylarda kullanılan avize ve şamdanların, İtalya, Fransa, İngiltere, Çekoslavakya gibi ülkelerden gelen Murana camları, Baccarat, Bohemya ve İngiliz kristallerinden yapılmış görkemli ve gösterişli avize ve aplikler kullanılmaya başlanmıştır.

Cami Avizesi, camilerimizin en önemli unsurlarındandır. Camilerimizi hem aydınlatırken hem de Osmanlıdan günümüze gelen kültürümüzü yansıtmaktadır. Bunun yanında üzerinde kullanılan motif ve ayetlerle de caminin maneviyatına katkı sağlamaktadır. Ayrıca kullanılan ihtişamlı avizeler,seyir zevki sunmakta olup verdiği ışık ile hem pozitif enerji yayarken hem de yapılan ibadetlerde şevke neden olacaktır.

Cami Avizesi Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İbadethanelerimizin güneşi olan Camii Avizeleri seçimi önemli hususlardan biridir. Yanlış seçim yapılması halinde camideki ahengi bozmakla birlikte ihtişamını ortaya koyamayacak görsel olarak da manevi olarak da olumsuzluklara neden olacaktır. Dikkat etmemiz gereken bazı hususlardan bahsedecek olursak;

 • Camilerimizdeki ışık ihtiyacı doğru saptanmalıdır. Camiye ihtiyacı kadar ışıklandırma yapılmalıdır. Az ışık yayan avize,ortamı aydınlatamayacak ve loş ışık yayacağından, rahatsız edici ortam sunacaktır. Fazla ışık yayan avize tercih etmeniz de hem cami cemaatini rahatsız edecek ve uzun süreli maruziyetlerde ise baş ağrısı gibi fiziksel sorunlara neden olacaktır.
 • Camimize uygun avize seçerken avizenin hacmi de önemli unsurlardan biridir. Camiye küçük avize takılması halinde;hem yeterli ışığı yayamayacak hem de caminin içini dolduramayacağından da görsel olarak rahatsız edici olacaktır. Avize ışığı her bölgeye homojen verebilmesi için doğru boyut ve adet avize seçimi en önemli noktalardan biridir. Camiye gereğinden fazla büyük avize tercihi de yine ortama uyum sağlamayacağı gibi fazla yayacağı ışık dolayısıyla da tercih edilmemesi gereken hususlardan biridir. Bu anlamda doğru tercihi yapmak üzere profesyonel destek alınması gerekmektedir.
 • Seçilen avizenin üretiminde kullanılan malzemeler çok önemli olmakla birlikte kalitesiz malzeme kullanılması halinde ürün sürekli arızalar vermekle birlikte;sık sık ampül patlaması,kısa devre,kararma,pullanma,dökülme,kırılma gibi sonuçlar doğurabilir. Dolayısıyla tercihlerimizi yaparken;yanmaz kablo,porselen duy,pirinç veya döküm malzeme,doğru kaplama ve vernik yapılmasımasına dikkat edilmelidir. Cam avize tercihlerinde ise camın kaliteli ve olası kırılması halinde avize camı teminedilebilir olmasına dikkat etmekte fayda vardır.
 • "Ucuz etin yahnisi yenmez" avizeyi ucuza almak isteyebilirsiniz fakat üstte bahsettiğim sorunlarla karşılaşmanız muhtemeldir. Maliyeti düşürmek maksadıyla demir malzeme ve dayanıksız ürün kullanılacaktır. Bu da sürekli arıza ve problemlere neden olacaktır.
 • Ürünler paketlenirken özen gösterilmelidir.
 • Ürünleri alırken garantili olmasına dikkat etmelisiniz.

 Cami Avizesi Modelleri

Cami Avizesi Modelleri gelişen teknoloji ve kişisl istekler dolayısıyla çeşitlilik göstermektedir. Geçmişte en çok tercih edilen modellerin başında Osmanlı Cami Avizesi,Selçuklu Cami Avizesi ve Kristal Taşlı Cami Avizesi gelmekteydi. Fakat günümüz şartlarında bu avizeler yine kullanılmakla birlikte led kullanımının artmasıyla birlikte camilerde de kullanımları yaygınlaşmıştır. Ledli Cami Avizesi camilerimize hem farklı hava verirken,teknolojinin son imkanlarını kullanarak bol ışıklı ve seyri yüksek ürün tasarlanmaktadır. Ayrıca sarı kaplamalı,krom kaplamalı veya eskitme cami avizeleri de Camii Avize Modelleri kapsamında önemli tercih konularındandır. Son yıllarda Cam Cami Avizeleri içinde kullanılmaktadır. Cam Kollu Cami Avizeleri zarif bir görüntü imkanı sunarken istenilen her renkte tasarım yapılabiliyor,fakat malzemenin tamamının cam olması sebebiyle;takma,temizleme ve ampul değişimlerinde dikkatli olunması gerekmektedir. Cami Avize Modelleri için alanında uzman kişilerden destek alarak camiler için en doğru seçmenizi öneriyoruz.

Cami Avizesi Fiyatları

Cami Avizesi Fiyatları yukarıda da bahsettiğimiz gibi iyi analiz edilip doğru tercih edilmesi gereken bir husustur. Malzemenin kalitesizleştirilmesi fiyatının düşüşüne sebep olacaktır. Fakat sürekli arıza verme ihtimali yüksektir. Bu arızalar ve tamiratlarla uğraşmamak için alacağının avizeyi iyi araştırmalısınız. Cami Avize Fiyatları araştırması yaparken mutlaka avizenin yapımında hangi malzemeler kullanılacağını öğrenmelisiniz. Cami Avizeleri Fiyatları ve Camii Avizesi için sitemizi ziyaret edebilir,her konuda destek için İletişim numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

 

Diğer Haberleri İnceleyin

 • Cami Avizesi İmalatcısı
  Cami Avize İmalatı yapan firmamız,sizler için en kaliteli ve şık ürünü en uygun fiyata yapıyor.
 • Camii Avizesi
  Camii Avizesi İmalatı yapan firmamız her türlü ihtiyaçlarınızı en uygun fiyata sunuyor.
 • Eyüp Cami Avizleri Siparişi
  Eyüp Cami Avizleri Siparişi ve Ürün Fiyatları için sektörün önde gelen firması Mediyamu Aydınlatma web sitesinden ürünleri inceleyebilir ve anında firmamızı arayarak sipariş verebilirsiniz.
Uyarı : Web sitemizde yayınlanan fotoğraf, katalog ve tüm yazılar izin alınmadan kullanılamaz.
İrtibat Bilgilerimiz
 • Cumhuriyet Mahallesi 2375 Sokak No:22 İstanbul / Sultangazi
 • 0545 466 18 14 - 0537 876 75 76
 • info@mediyamuaydinlatma.com